TBP05R2-762-02GR
DigiKey Part Number
2223-TBP05R2-762-02GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP05R2-762-02GR
Description
TERM BLOCK HDR 2POS 7.62MM
Detailed Description
2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
TBP05R2-762-02GR Models
Category
Current - IEC
10A
Voltage - IEC
630 V
Series
Current - UL
15 A
Voltage - UL
300 V
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
2
Positions Per Level
2
Pitch
0.300" (7.62mm)
Header Orientation
Vertical
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Insulation Height
0.472" (12.00mm)