TBP03R1-350-10BE
DigiKey Part Number
2223-TBP03R1-350-10BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP03R1-350-10BE
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 3.50MM
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
TBP03R1-350-10BE Models
Category
Current - IEC
7A
Voltage - IEC
250 V
Series
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Color
Blue
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Positions Per Level
10
Features
Notch Guide
Number of Levels
1
Pitch
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Mounting Type
Through Hole
Insulation Height
0.284" (7.21mm)