TBP03R1-350-09BE
DigiKey Part Number
2223-TBP03R1-350-09BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP03R1-350-09BE
Description
TERM BLOCK HDR 9POS 3.50MM
Detailed Description
9 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP03R1-350-09BE Models
Category
Current - IEC
7A
Voltage - IEC
250 V
Series
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
9
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
9
Features
Notch Guide
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Material
Copper Alloy
Header Orientation
90°, Right Angle
Termination Style
Solder
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Mounting Type
Through Hole
Insulation Height
0.284" (7.21mm)