TBP03P1-350-11BEGY is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 183
Datasheet
11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBP03P1-350-11BEGY
DigiKey Part Number
2223-TBP03P1-350-11BEGY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP03P1-350-11BEGY
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - IEC
320 V
Manufacturer
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Box
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-1.5mm²
Type
Plug, Female Sockets
Color
Blue
Number of Positions
11
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
11
Contact Mating Finish
Nickel
Number of Levels
1
Features
Push Button Actuated
Pitch
0.138" (3.50mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Plug Wire Entry
180°
Wire Strip Length
7-8mm
Termination Style
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Current - IEC
7A
Insulation Height
0.488" (12.40mm)