TBP03P1-350-04BEGY is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 89
Datasheet
4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBP03P1-350-04BEGY
DigiKey Part Number
2223-TBP03P1-350-04BEGY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP03P1-350-04BEGY
Description
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.50MM
Detailed Description
Category
Voltage - IEC
320 V
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Box
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-1.5mm²
Type
Plug, Female Sockets
Number of Positions
4
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
4
Contact Mating Finish
Nickel
Features
Push Button Actuated
Pitch
0.138" (3.50mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Plug Wire Entry
180°
Wire Strip Length
7-8mm
Termination Style
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC
7A
Insulation Height
0.488" (12.40mm)