TBP02R1W-381-10BE
DigiKey Part Number
102-6519-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP02R1W-381-10BE
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP02R1W-381-10BE Models
Category
Voltage - IEC
250 V
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bag
Color
Blue
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
10
Features
Mating Flange
Positions Per Level
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Contact Material
Copper Alloy
Pitch
0.150" (3.81mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation
90°, Right Angle
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.284" (7.21mm)
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Current - IEC
7A