TBL001-381-02GY-2GY
TBL001-381-02GY-2GY
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBL001-381-02GY-2GY
DigiKey Part Number
102-6357-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL001-381-02GY-2GY
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 3.81,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBL001-381-02GY-2GY Models
Category
Wire Gauge
18-20 AWG
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Packaging
Tray
Features
Interlocking (Side), Push Button Actuated
Part Status
Active
Color
Gray
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
2
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
5 A
Base Product Number
Voltage
300 V