TBL-0017-1500-02BE-2OR
DigiKey Part Number
2223-TBL-0017-1500-02BE-2OR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL-0017-1500-02BE-2OR
Description
TERMINAL BLOCK, 2-7 POLES, BLUE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.591" (15.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBL-0017-1500-02BE-2OR Models
Category
Voltage
600 V
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Gauge
4-18 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Wire Termination
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Part Status
Active
Features
Lever Actuated
Number of Levels
1
Color
Blue
Positions Per Level
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.591" (15.00mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mating Orientation
Horizontal with Board
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Current
51 A