TB007-508-08BE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 620
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
In Stock: 0
8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
TB007-508-08BE
TB007-508-08BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB007-508-08BE
DigiKey Part Number
102-6209-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB007-508-08BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TB007-508-08BE Models
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
8
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
16 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V