Image for TB004-750-03GR is not available
TB004-750-03GR
DigiKey Part Number
2223-TB004-750-03GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB004-750-03GR
Description
3 POLES, SCREW TYPE, HORIZONTAL,
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.295" (7.50mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TB004-750-03GR Models
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
3
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Pitch
0.295" (7.50mm)
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Current
16 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.5 Lb-In)
Voltage
300 V