TB003V-500-P05BE
DigiKey Part Number
102-6174-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB003V-500-P05BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.00
Detailed Description
5 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB003V-500-P05BE Models
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
5
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Mating Orientation
Vertical with Board
Current
10 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V