TB0014-508-05GR
DigiKey Part Number
2223-TB0014-508-05GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB0014-508-05GR
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, HORI
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB0014-508-05GR Models
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
5
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Current
12 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.5 Lb-In)
Voltage
300 V