TB0014-508-02BE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 1,850
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
TB0014-508-02BE
DigiKey Part Number
2223-TB0014-508-02BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB0014-508-02BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, HORI
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TB0014-508-02BE Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Box
Color
Blue
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
2
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
12 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.5 Lb-In)
Voltage
300 V