TB0011-350-05GR
DigiKey Part Number
2223-TB0011-350-05GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB0011-350-05GR
Description
TERM BLOCK 5POS SIDE ENTRY 3.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB0011-350-05GR Models
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
5
Pitch
0.138" (3.50mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
7 A
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Voltage
300 V