SJ3-350144A-TR-X7
DigiKey Part Number
2223-SJ3-350144A-TR-X7TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-SJ3-350144A-TR-X7CT-ND - Cut Tape (CT)
2223-SJ3-350144A-TR-X7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJ3-350144A-TR-X7
Description
3.5 MM STEREO JACK, THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm ID (0.138") Phone Jack Stereo (4 Conductor, TRRS) Connector Solder
EDA/CAD Models
SJ3-350144A-TR-X7 Models
Category
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Mfr
Termination
Solder
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Rated
30VDC
Current Rating (Amps)
500 mA
Signal Lines
Stereo (4 Conductor, TRRS)
Mating Length/Depth
0.551" (14.00mm)
Industry Recognized Mating Diameter
Contact Material - Plating
Gold
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)