RDS-16S-7229-C-ASMT-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount, Right Angle Rotary for Tool Actuator 100mA 50VDC
RDS-16S-7229-C-ASMT-TR
DigiKey Part Number
2223-RDS-16S-7229-C-ASMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-16S-7229-C-ASMT-TR
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 50V
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RDS-16S-7229-C-ASMT-TR Models
Height Above Board
0.291" (7.40mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Pitch
0.050" (1.27mm), Half
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Length
0.283" (7.20mm)