MPB01-1B33-S-D
DigiKey Part Number
2223-MPB01-1B33-S-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPB01-1B33-S-D
Description
SPST, THROUGH HOLE, 3.3 MM PUSH,
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Through Hole
EDA/CAD Models
MPB01-1B33-S-D Models
Category
Current Rating (Amps)
14mA (DC)
Mfr
Voltage Rating - DC
28 V
Series
Actuator Type
Round, Plunger
Color - Actuator/Cap
White
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C