DS04-254-2-02BK-SMT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 17,049
Datasheet
Parametric Equivalent
C&K
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch SPST 2 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
DS04-254-2-02BK-SMT
DS04-254-2-02BK-SMT
DIP Switches 101
DS04-254-2-02BK-SMT
DigiKey Part Number
2223-DS04-254-2-02BK-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS04-254-2-02BK-SMT
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DS04-254-2-02BK-SMT Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Height Above Board
0.167" (4.25mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating
24VDC
Length
0.239" (6.08mm)