DS02C-254-1L-04BE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Knitter-Switch
In Stock: 429
Datasheet
Knitter-Switch
In Stock: 39
E-Switch
In Stock: 0
CIT Relay and Switch
Dip Switch SPST 4 Position Through Hole, Right Angle Piano Actuator 25mA 24VDC
DIP Switches 101
DS02C-254-1L-04BE
DigiKey Part Number
2223-DS02C-254-1L-04BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS02C-254-1L-04BE
Description
SWITCH PIANO DIP SPST 0.025A 24V
Detailed Description
EDA/CAD Models
DS02C-254-1L-04BE Models
Height Above Board
0.378" (9.60mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
4
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Voltage Rating
24VDC
Length
0.462" (11.73mm)