DS01-254-L-02BE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Knitter-Switch
In Stock: 911
Datasheet
E-Switch
In Stock: 579
CIT Relay and Switch
In Stock: 5,633
Dip Switch SPST 2 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
DIP Switches 101
DS01-254-L-02BE
DigiKey Part Number
2223-DS01-254-L-02BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS01-254-L-02BE
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DS01-254-L-02BE Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Height Above Board
0.264" (6.70mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating
24VDC
Length
0.256" (6.50mm)