CFM-9232B-240-461
CFM-9232B-240-461
Fan Bearing Types – Weighing the Pros and Cons
CFM-9232B-240-461
DigiKey Part Number
2223-CFM-9232B-240-461-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-9232B-240-461
Description
FAN AXIAL 92.2X32MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 92.2mm L x 92.2mm H Ball 82.2 CFM (2.30m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM-9232B-240-461 Models
Category
Noise
46.2dB(A)
Mfr
Power (Watts)
8.64 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 92.2mm L x 92.2mm H
Current Rating (Amps)
0.360A
Width
32.00mm
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Air Flow
82.2 CFM (2.30m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.400 in H2O (99.6 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C