CDS-15118B-L100 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 48
Datasheet
8 Ohms General Purpose Speaker 700 mW 400 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Understanding Audio Frequency Range in Audio Design
CDS-15118B-L100
DigiKey Part Number
102-3538-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDS-15118B-L100
Description
SPEAKER 8OHM 700MW TOP PORT 86DB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Efficiency - Testing
500mW/100mm
Manufacturer
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Series
Power - Rated
700 mW
Packaging
Tray
Power - Max
1 W
Part Status
Obsolete
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Rectangular
Type
General Purpose
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Frequency Range
400 Hz ~ 20 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
500Hz
Termination
Wire Leads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)
Efficiency - dBA
86.00
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)