50ZLH470MEFCG412.5X20
DigiKey Part Number
1189-50ZLH470MEFCG4125X20CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-50ZLH470MEFCG4125X20TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50ZLH470MEFCG412.5X20
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
50ZLH470MEFCG412.5X20 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.128 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
27 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C