50ZL100MEFCTA8X11.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Rubycon
In Stock: 1,572
Rubycon
In Stock: 2,407
Würth Elektronik
Nichicon
Nichicon
In Stock: 20
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
50ZL100MEFCTA8X11.5
DigiKey Part Number
1189-50ZL100MEFCTA8X11.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-50ZL100MEFCTA8X11.5TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50ZL100MEFCTA8X11.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50ZL100MEFCTA8X11.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
362 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
74 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C