50ZL100MEFCT78X11.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Rubycon
In Stock: 1,572
Rubycon
In Stock: 2,407
Parametric Equivalent
In Stock: 324
Parametric Equivalent
In Stock: 700
Würth Elektronik
Nichicon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 926
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
50ZL100MEFCT78X11.5
DigiKey Part Number
1189-50ZL100MEFCT78X11.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-50ZL100MEFCT78X11.5TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50ZL100MEFCT78X11.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50ZL100MEFCT78X11.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
362 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
74 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C