50YXH10MEFC5X11 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 92,311
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 4,104
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Panasonic Industry
Panasonic Industry
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
50YXH10MEFC5X11
DigiKey Part Number
50YXH10MEFC5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXH10MEFC5X11
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50YXH10MEFC5X11 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C