450HXK680MEPASN35X45
DigiKey Part Number
1189-450HXK680MEPASN35X45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450HXK680MEPASN35X45
Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.64 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C