450BXF33MGC16X20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rubycon
In Stock: 333
Datasheet
33 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
450BXF33MGC16X20
DigiKey Part Number
450BXF33MGC16X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450BXF33MGC16X20
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450BXF33MGC16X20 Models
Ripple Current @ Low Frequency
388 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
970 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C