35PZK220M8X9
DigiKey Part Number
1189-35PZK220M8X9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35PZK220M8X9
Description
CAP ALUM HYBRID 220UF 20% 35V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 22mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Rubycon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C