25YXM33MEFC5X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 1,915
Datasheet
Upgrade
Nichicon
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
25YXM33MEFC5X11
DigiKey Part Number
25YXM33MEFC5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25YXM33MEFC5X11
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25YXM33MEFC5X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
71.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
130 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C