25YXM100MEFCT16.3X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 18,545
Datasheet
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
25YXM100MEFCT16.3X11
DigiKey Part Number
25YXM100MEFCT16.3X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25YXM100MEFCT16.3X11
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25YXM100MEFCT16.3X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
147 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C