25YXJ2200MG412.5X25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1,835
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2,024
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 154
Chemi-Con
In Stock: 626
Chemi-Con
Chinsan (Elite)
Nichicon
In Stock: 302
Nichicon
In Stock: 445
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
25YXJ2200MG412.5X25
DigiKey Part Number
25YXJ2200MG412.5X25-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25YXJ2200MG412.5X25
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25YXJ2200MG412.5X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.784 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.23 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
32 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C