25TWL100MEFC8X11.5
DigiKey Part Number
1189-25TWL100MEFC8X11.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25TWL100MEFC8X11.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25TWL100MEFC8X11.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
252 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C