250USG680MEFCSN25X35
DigiKey Part Number
1189-3889-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250USG680MEFCSN25X35
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
680 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
250USG680MEFCSN25X35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.75 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C