250USG1000MEFCSN25X45
DigiKey Part Number
1189-3832-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250USG1000MEFCSN25X45
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
250USG1000MEFCSN25X45 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.32 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.98 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C