200LLE3.3MEFC6.3X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 1,985
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Nichicon
3.3 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
200LLE3.3MEFC6.3X11
DigiKey Part Number
200LLE3.3MEFC6.3X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200LLE3.3MEFC6.3X11
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
200LLE3.3MEFC6.3X11 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
42 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C