16VXG12000MEFC30X25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 93
Datasheet
12000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
16VXG12000MEFC30X25
DigiKey Part Number
16VXG12000MEFC30X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16VXG12000MEFC30X25
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16VXG12000MEFC30X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.13 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.4495 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C