16SGV100M6.3X6.1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 983
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1,616
Datasheet
In Stock: 1,106
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 88
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
16SGV100M6.3X6.1
DigiKey Part Number
1189-16SGV100M6.3X6.1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-16SGV100M6.3X6.1CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-16SGV100M6.3X6.1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SGV100M6.3X6.1
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16SGV100M6.3X6.1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C