16MF474KZ22012
DigiKey Part Number
1189-16MF474KZ22012TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-16MF474KZ22012CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-16MF474KZ22012DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16MF474KZ22012
Description
CAP FILM .47UF 10% 16VDC 0805
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 16V Polymer, Metallized 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - DC
16V