10ZLH3300MEFCG412.5X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 533
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 4,084
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 1,018
Nichicon
In Stock: 665
Nichicon
In Stock: 470
3300 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
10ZLH3300MEFCG412.5X20
DigiKey Part Number
10ZLH3300MEFCG412.5X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10ZLH3300MEFCG412.5X20
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10ZLH3300MEFCG412.5X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.736 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.48 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C