02K249-40ML5
DigiKey Part Number
1868-1008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02K249-40ML5
Description
CONN RPC2.92 JCK ST 50OHM EDGEMT
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.92mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Board Edge, Cutout; Surface Mount Solder
Category
Frequency - Max
40 GHz
Mfr
Number of Ports
1
Series
Housing Color
Gold
Packaging
Bulk
Center Contact Material
Beryllium Copper
Part Status
Active
Body Material
Brass
Connector Style
Body Finish
Gold
Connector Type
Jack, Female Socket
Center Contact Plating
Contact Termination
Solder
Dielectric Material
Polyetheretherketone (PEEK); Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Shield Termination
Solder
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
250 V