RUF025N02FRATL
DigiKey Part Number
RUF025N02FRATLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RUF025N02FRATLCT-ND - Cut Tape (CT)
RUF025N02FRATLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RUF025N02FRATL
Description
MOSFET N-CH 20V 2.5A TUMT3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 20 V 2.5A (Ta) 800mW (Ta) Surface Mount TUMT3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RUF025N02FRATL Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
5 nC @ 4.5 V
Mfr
Vgs (Max)
±10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
370 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
800mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.5V, 4.5V
Supplier Device Package
TUMT3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
54mOhm @ 2.5A, 4.5V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
1.3V @ 1mA