RD3P200SNTL1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 3,812
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 77,207
Datasheet
Similar
onsemi
STMicroelectronics
N-Channel 100 V 20A (Ta) 20W (Tc) Surface Mount TO-252
TO-252
RD3P200SNTL1
DigiKey Part Number
RD3P200SNTL1TR-ND - Tape & Reel (TR)
RD3P200SNTL1CT-ND - Cut Tape (CT)
RD3P200SNTL1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD3P200SNTL1
Description
MOSFET N-CH 100V 20A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
55 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2100 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
20W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
46mOhm @ 20A, 10V