BZX84B5V1LYFHT116
DigiKey Part Number
846-BZX84B5V1LYFHT116TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BZX84B5V1LYFHT116CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BZX84B5V1LYFHT116DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B5V1LYFHT116
Description
DIODE ZENER 5.1V 250MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 250 mW ±1.96% Surface Mount SOT-23
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±1.96%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
SOT-23
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms