BV2HC045EFU-CE2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BV2HC045EFU-CE2 |
Description | AUTOMOTIVE 2CH 45 M HIGH-SIDE SW |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 21A 16-HSSOP-C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Rds On (Typ) 45mOhm |
Mfr | Input Type CMOS |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 150°C |
Switch Type | Grade Automotive |
Number of Outputs 2 | Qualification AEC-Q100 |
Ratio - Input:Output 1:1 | Mounting Type Surface Mount |
Output Configuration High Side | Supplier Device Package 16-HSSOP-C |
Output Type N-Channel | Package / Case |
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 6V ~ 19V | Base Product Number |
Current - Output (Max) 21A |