BV1LC105FJ-CE2
DigiKey Part Number
BV1LC105FJ-CE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BV1LC105FJ-CE2CT-ND - Cut Tape (CT)
BV1LC105FJ-CE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV1LC105FJ-CE2
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 SOP-J8
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 3A 8-SOP-J
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BV1LC105FJ-CE2 Models
Category
Current - Output (Max)
3A
Mfr
Rds On (Typ)
105mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
CMOS
Part Status
Active
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of Outputs
1
Grade
Automotive
Ratio - Input:Output
1:1
Qualification
AEC-Q100
Output Configuration
Low Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
8-SOP-J
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
3V ~ 5.5V