BV1LB300FJ-CE2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BV1LB300FJ-CE2 |
Description | IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOP-J8 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Power Switch/Driver 1:1 P-Channel 1.7A 8-SOP-J |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BV1LB300FJ-CE2 Models |
Category | Current - Output (Max) 1.7A |
Mfr | Rds On (Typ) 300mOhm |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Type Non-Inverting |
Part Status Active | Fault Protection Over Current, Over Temperature |
Switch Type | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Output Type P-Channel | Supplier Device Package 8-SOP-J |
Interface On/Off | Package / Case |
Voltage - Load 3V ~ 5.5V | Base Product Number |
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V |