BV1LB150FJ-CE2
DigiKey Part Number
BV1LB150FJ-CE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BV1LB150FJ-CE2CT-ND - Cut Tape (CT)
BV1LB150FJ-CE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV1LB150FJ-CE2
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOP-J8
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 P-Channel 6.5A 8-SOP-J
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BV1LB150FJ-CE2 Models
Category
Current - Output (Max)
6.5A
Mfr
Rds On (Typ)
150mOhm
Fault Protection
Over Current, Over Temperature
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Type
P-Channel
Supplier Device Package
8-SOP-J
Voltage - Load
3V ~ 5.5V
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V