BV1LB045FPJ-CE1
DigiKey Part Number
BV1LB045FPJ-CE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BV1LB045FPJ-CE1CT-ND - Cut Tape (CT)
BV1LB045FPJ-CE1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV1LB045FPJ-CE1
Description
IC PWR SWTCH N-CHAN 1:1 TO252-J3
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 18A TO-252-J3
Category
Current - Output (Max)
18A
Mfr
Rds On (Typ)
45mOhm
Input Type
CMOS
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
TO-252-J3
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
3V ~ 5.5V