BM2P060MF-ZE2
DigiKey Part Number
846-BM2P060MF-ZE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BM2P060MF-ZE2CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BM2P060MF-ZE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM2P060MF-ZE2
Description
ON RESISTOR 0.7, PWM TYPE DC/DC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Converter Offline Flyback Topology 65kHz 20-SOP
Category
Duty Cycle
75%
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Frequency - Switching
65kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Fault Protection
Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO
Part Status
Active
Control Features
Soft Start
Output Isolation
Isolated
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Internal Switch(s)
Yes
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Breakdown
730V
Supplier Device Package
20-SOP
Topology
Flyback
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Start Up
10 V
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
11V ~ 60V